Fyzikální show

V pátek 25. října proběhla na Základní škole v Jaroměřicích fyzikální show pana Mgr. Jindřicha Žižky, Ph.D., během níž měli žáci možnost zhlédnout řadu atraktivních experimentů. Zařazeny byly nejen pokusy proveditelné v domácím prostředí, ale také pokusy vyžadující speciální látky, např. tekutý dusík. Pokusy byly doprovázeny poutavým komentářem a žáci si tak mohli snáze uvědomit fungování fyzikálních zákonů.

Matyáš Pinkava, 8.tř.:
25.10. 2019 přijel do jaroměřické školy pan Žižka, který nám ukazoval
různé pokusy. Ukázal nám třeba, že oxid uhličitý je těžší než vzduch a tím pádem se dá přelévat. Dokázal nám to tím, že oxidem uhličitým uhasil svíčku v nádobě.
Poté vzal velký květináč, který měl vrch zadělaný a zespodu udělaný otvor. Dovnitř dal plyn, a když bouchnul do vrchní strany, tak z květináče vycházely kruhy, kterými také zhasínal svíčky na velkou vzdálenost.
Dále nám ukázal zajímavý efekt – vzal míček, foukal na něj zespodu fénem, ten pomalu otáčel a míček stále držel ve vzduchu.
Poté se přesunul k experimentům s tekutým dusíkem, který má teplotu okolo -200°C. Do dusíku dával různé věci, které během chvíle úplně zmrzly. Když se ovšem dusíkem polil, tak to kůži nic neudělalo – hned se vypařil. Jako poslední jsme přešli ven, kde do dusíku nalil vařící vodu, která okamžitě explodovala.

2019_10_Fyzikální show
« 1 z 26 »