Facebook

Noc s Andersenem

24. 3. 2018 si žáci 3., 4. a 5. třídy užili již 13. Noc s Andersenem. Letošním rokem nás doprovázel integrovaný záchranný systém, tedy hasiči, záchranáři a policie, a děti tak byly velmi často pod tím nejprofesionálnějším dohledem.Celou noc, na kterou se žáci tolik těšili, jsme zahájili v 16 hodin v knihovně, kde na nás již čekala spisovatelka a básnířka Zuzana Pospíšilová, která mimo jiné píše knihy pro menší děti právě o policii, hasičích a záchranné službě. Se svými knihami nás seznámila pomocí ukázek a děti nalákala na své nové knížky plné záhad (např. Uf, oni přistáli) a trefných veršů (např. Bez práce nejsou koláče nebo Máš nadání na hádání). Děti hádaly hádanky, doplňovaly verše a na závěr si od sympatické spisovatelky vyprosily podpisy. Paní Pospíšilová pak jednu knihu věnovala místní knihovně, aby si ji zde, mezi ostatními knihami této autorky, mohl vybrat a vypůjčit kdokoli. Dalším překvapením, které na nás v knihovně čekalo, byla návštěva H. Ch. Andersena až z dalekého Dánska, od kterého jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací z jeho života. Mimo jiné i to, že na svém kontě má přibližně 150 pohádkových knih.
Další částí dnešního dobrodružství byla návštěva u hasičů. Zde jsme se dozvěděli, co čím hasit, co určitě nehasit, a také jsme měli možnost si hašení různými hasicími přístroji vyzkoušet. Děti si také zkusily, jak udělat vodní clonu, kterou využívá hasič, když vstupuje do ohně, a jaké je dýchání v kyslíkové masce. S hasiči jsme se rozloučili a rychle pospíchali zpět do školy na večeři. Zde na nás čekal výborný čerstvý chleba s pomazánkou a teplý čaj. Vše namazané a nachystané s náležitou péčí, za což musíme organizátorům zvlášť poděkovat, neboť v chladném počasí je svačina a teplý čaj k nezaplacení.
Hned po večeři jsme si prošli vůz zdravotní záchranné služby a zopakovali si kroky první pomoci. A potom? UŽ TU BYLA! Ano, KONEČNĚ TO PŘIŠLO! Nastal ten okamžik, na který se děti asi nejvíce těšily, a začali vycházet první odvážlivci na STEZKU ODVAHY. Než vyšli i ti poslední, vznikla zde časová skulinka, kterou si každá třída vyplnila po svém. Někde se hrálo a zpívalo, jinde se vyprávěly vtipy anebo hrály hry.
Když se všichni opět sešli a posilnili, přišel čas pro policii. Začali jsme prohlídkou vybavení vozů strážníků z Jevíčka a Městské policie M. Třebová, pokračovali přednáškou v atriu. Tím nejzajímavějším pro děti byla jistě zkouška pout a alkohol-testeru. Hodiny ukazovaly půl dvanácté
a policejní přednáška společně s celým dnešním programem se pomalu chýlila ke svému závěru. Konečně tak vznikl prostor na večerní četbu, při které děti postupně usnuly.
Ráno se vstávalo jako již tradičně brzy, kolem 6. hodiny. Děti si sbalily, uklidily třídu a čekalo je krátké zhodnocení. Po snídani dostaly malé odměny, upomínkovou kartu a jelo se domů.
Doufáme, že se dětem celá letošní Noc s Andersenem líbila, že kromě vědomostí a zážitků si odnášejí také radost ze společně stráveného času jinak, než ve školních lavicích, neboť jako třída takovýchto příležitostí mnoho nemají. Proto bych na závěr chtěla poděkovat všem organizátorům
– knihovně, škole i dobrovolníkům z řad dětí i dospělých, díky kterým se tato akce mohla uskutečnit. Rozlučme se tedy se 13. ročníkem Noci s Andersenem a nechme se překvapit, co přinese ten příští.
Za organizátory St. Pudíková – uč. ZŠ

2018_Noc s Andersenem
IMG 20180323 173314
« 1 z 11 »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Jídelníček

COVID 19 – INFO

Školský portál Pardubického kraje - Klíč ke vzdělání a vědění na dosah

FOTKY