Facebook

Projekt 30 let svobody

Protože si v těchto dnech připomínáme 30. výročí Sametové revoluce, rozhodli jsme se věnovat tomuto tématu celý jeden školní den. Chceme, aby si děti uvědomovaly, jaké mají štěstí, že žijí ve svobodě. Proto jsme připravili projekt, který srovnával dobu před a po roce 1989. Součástí byla výstava, uspořádaná s pomocí všech pracovníků školy. V atriu jsme vystavili spoustu dobových předmětů – od kuchyňských pomocníků přes hračky, odznaky a vyznamenání až po kazetový magnetofon. Žáci si věci se zaujetím prohlíželi a spousta z nich je skutečně překvapila.

Menší děti se formou hry dozvěděly základní informace a historické pojmy, viděly dětský dokumentární film, zazpívaly si písničky spojené s listopadovými událostmi a nakonec i zazvonily klíči. Někteří si vyzkoušeli, jak uvázat pionýrský šátek. Kromě jiného děti zjistily, jak se nasazuje plynová maska a k čemu sloužila.

Starší děti absolvovaly po historickém úvodu pět workshopů. Seznámili se s významnými osobnostmi převratu, na vlastní kůži si vyzkoušeli plynové masky a ochranné pomůcky civilní obrany. Představili si, jak by vypadali v roce 1989 – dobové oblečení si mohli i vyzkoušet, stejně jako nákup základních potravin. Srovnali jsme i ceny dříve a dnes. Místo angličtiny se vyučovala ruština a všichni se naučili napsat svoje jméno azbukou.

My učitelé jsme byli velmi spokojení s tím, jak děti pracovaly, zapojovaly se, bavily se a zároveň se toho hodně naučily. Máme dojem, že projekt 30 let svobody měl smysl.

2019_11_30 let svobody
DSC 0770
« 1 z 54 »

Leona Dufková, Jana Toulová


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Jídelníček

COVID 19 – INFO

Školský portál Pardubického kraje - Klíč ke vzdělání a vědění na dosah

FOTKY