Facebook

TEREZÍNSKÁ TRYZNA 2017

Letos 21. května odjely dva autobusy zájemců (z řad žáků Základní školy Velké Opatovice a občanů z Jaroměřic, Biskupic, Jevíčka, Chornic či Městečka Trnávky) do Terezína, kde se konala vzpomínková akce u příležitosti 72. výročí osvobození k uctění obětí nacistické perzekuce. Akce začala v deset hodin na Národním hřbitově před Malou pevností. Památník Terezín pod záštitou ministra kultury ČR připravil tradičně vkusnou pietní akci, která připomněla hrůzné činy nacistů za druhé světové války. Kéž se tato hrůza již nikdy neopakuje! 

Účastníci Terezínské tryzny si poté mohli prohlédnout Malou pevnost. Kvalifikovaní průvodci jim ukázali všechny její části. Daniela Vlasáková, žákyně devátého ročníku, se o této akci vyjádřila následovně: „Byla jsem v Terezíně podruhé. To místo na mne působilo tak divně, tak tajemně. Co mne zarazilo? Nápis nad bránou  – ARBEIT MACH FREI (Práce osvobozuje). Nejvíce mě překvapilo, v jakých podmínkách Židé žili – v jedné místnosti 60 i více lidí, jeden záchod v podobě kbelíku. Je mi všech těch, co tohle zažili, moc líto.“ Vojtěch Kalvoda ze sedmého ročníku zhodnotil nedělní výlet za historií takto: „Bylo to velmi zajímavé, ale pro mě to, co jsem slyšel, bylo hodně tragické. Dle mého názoru bychom si měli vážit toho, že žijeme v míru, protože 2. světová válka byla strašná.“

I když cesta do Terezína byla poněkud dlouhá, výletníky potěšilo příjemné počasí, vstřícní řidiči i sympatičtí průvodci. Příští rok bychom chtěly nabídnout tuto akci, která se pořádá každoročně, i vám, pokud budete mít zájem.

Mgr. Zuzana Kouřilová a Mgr. Kateřina Továrková


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Jídelníček

COVID 19 – INFO

Školský portál Pardubického kraje - Klíč ke vzdělání a vědění na dosah

FOTKY